Patologian blokkikoulutus: seuraava koulutus

 

Seuraavat tiedossa olevat patologian blokkikoulutukset ovat:


 

 

 

 

 

Blokkikoulutus: Gynekologinen patologia ja Pään ja kaulan patologiaa 2.-3.12.2021

 

Koulutus järjestetään sekä etäyhteyden välityksellä että paikan päällä Turussa.

Alla on koulutuksen aikataulu. Ilmoittautumislinkki koulutukseen päivitetään sivuille myöhemmin. 

Kurssin kuvaus: Kyseessä on patologiaan erikoistuville lääkäreille kohdennettu  koulutustapahtuma. Tilaisuus on kuitenkin avoin kaikille kiinnostuneille.

 

Järjestäjä: Suomen Patologiyhdistys r.y (SPYry), yhteyshenkilö yhdityksen sihteeri (suopat@gmail.com),

 

Ilmoittautumislinkki:

 

 

 

GYNEKOLOGINEN PATOLOGIA

 

Torstai 2.12.2021

 

 

Ohjelma:

 

08.30-08.55 Kahvi

 

08.55–09.00 Alkusanat

09.00–09.30 Endometriumin toiminnalliset muutokset vahvistuu myöhemmin

09.30–10.00 Endometriumin karsinooma Jutta Huvila

 

–––––– tauko 15 min –––––––––

 

10.15–10.45 Kohdun mesenkymaaliset kasvaimet Ralf Bützow

10.45–11.15 Trofoblastitaudit Anne Ahtikoski

 

11.15–12.15 Lounas

 

12.15–12.45 Ovaarion epiteliaaliset kasvaimet Olli Carpén

12.45–13.15 Ovarian non-epithelial tumors Anna Laury

 

–––––– tauko 15 min –––––––––

 

13.30–14.00 Kohdunkaulan muutosten histologiaa Anni Virtanen

14.00-14:30 Kohdunkaulan sytologiaa Jussi Tarkkanen

1

14.30-15.00 Kahvi

 

 

15.00-15.30 Vulvar carcinoma Blake Gilks

15.30-17.00 Tapausseminaari pj. Jutta Huvila

 

 

 

PÄÄN JA KAULAN BLOKKIKOULUTUS 03.12.2021

 

 

 

 

 

08:55 – 09:00 Ilmo Leivo Alkusanat

09:00 – 09:30 Ilmo Leivo Nenäontelo, sivuontelot ja nenänielu

09:30 – 10:00 Jaana Hagström Suuontelo ja suunielu

10:00 - 10:30 Sinikka Ampuja Kurkunpää

 

Kahvitauko

 

11:00 – 11:30 Ilmo Leivo Sylkirauhaset – benignit taudit

11:30 – 12:00 Ilmo Leivo Sylkirauhaset – malignit taudit

11:30 – 12:00 Jaana Hagström Hammasperäiset kasvaimet

 

Lounastauko

 

13:00 – 13:30 Ivana Kholova Pään ja kaulan sytologia

13:30 – 14:00 Ivana Kholova Korva

 

 

Kahvitauko

 

14:15 – 16:00 Ilmo Leivo Slideseminaari

Jaana Hagström

Ivana Kholova

Sinikka Ampuja